İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Konuşan Balık Hakkında

2005 yılından bu yana sürdürdüğümüz Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi çalışmalarının öncelikli hedefi ilköğretim öğrencileri olmuştur. Elde edilen verilerin uygun ve anlaşılır hale getirilmesi yoluyla ilköğretim kurumlarında birçok eğitim ve bilinçlendirme seminerleri düzenlenmiştir. Sualtı filmlerinin başı çektiği görsel içerik ile gerçekleştirilen sunumların yanı sıra çeşitli etkinliklere miniklerin katılımı ve etkinlik alanlarındaki çalışmaların bir parçası olmaları sağlanmıştır.

2005 yılında Çevre Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte yaklaşık 1500 minik katılımcı ile bir arada çevreye saygı yürüyüşü, açık hava sergisi gezisi, hediye çekilişleri gibi yoğun içerikli bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonrasında geleneksel bir şenlik fikri şekillenmeye başlamış; geçen zaman içinde fikir 2007 yılında I. Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği ile hayata geçirilmiştir.

PROGRAM VE İÇERİK

Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği ağırlıklı olarak görsel öğelere öncelik vermekte ve daha da önemlisi aktif katılımı hedeflemektedir. Şenliğin içeriği tamamen bu perspektiften yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Açık Hava SergisiKısa Film Gösterimleri
Temizlik/Örnekleme DalışlarıEnvanter Sergisi
Canlı PerformanslarDeniz Sunumları
Serbest KürsüSualtından Canlı Yayın
Resim YarışmasıKısa Öykü Yarışması
Slogan Yarışması

AÇIK HAVA SERGİSİ

STH Açık Hava Sergisi 50 adet 100 x 100 cm boyutlarında fotoğraftan oluşmaktadır ve tüm STH etkinliklerinin değişmez öğelerinden biridir. STH etkinliklerinde kaydedilen sualtı ve envanter fotoğraflarından oluşan sergi her noktada yoğun ilgiyle karşılanmaktadır. Sergi gezisi boyunca gönüllülerimiz miniklere rehberlik ederek fotoğrafların yardımıyla deniz kirliliği üzerine bilgi aktarmaktadırlar.


KISA FİLM GÖSTERİMLERİ

STH etkinliklerinde kaydedilen sualtı görüntülerinden oluşan sualtı kirliliğinin yanı sıra Türkiye’nin en önemli sualtı belgeselcileri tarafından Türkiye ve dünya denizlerinden derlenen sualtı belgeselleri kısa film programımızın diğer bölümünü oluşturmaktadır. STH Sualtı Filmleri gösterildiği her noktada sualtı kirliliğinin boyutlarını gözler önüne sermesinin yanı sıra soyut bir kavram olan deniz kirliliğinin somutlaştırılmasına da katkıda bulunmaktadır. 3 ila 10 dakikalık filmler dönüşümlü olarak yayınlanmaktadır.


TEMİZLİK/ÖRNEKLEME DALIŞLARI

STH Sualtı Temizlik Ekipleri Çalışmalar kapsamında sualtı fotoğraf ve video kayıtları alınarak STH veritabanına kaydedilir. Gerekli koşulların sağlanabilmesi durumunda sualtı çalışmaları yüzeye aktarılarak çalışmaların etkinlik alanını dolduran herkes tarafından eşzamanlı izlenmesi sağlanabilmektedir. Çıkartılan katı atıklar üzerinden gerçekleştirilen temizlik/örnekleme çalışmaları STH çalışmalarının motorudur. Çıkartılan atıklar STH Envanter Ekipleri tarafından tasnif edilir, sayılır ve kayıt altına alınır.


ENVANTER SERGİSİ

STH Envanter Ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasını takiben söz konusu katı atıklar gün boyunca etkinlik alanında sergilenir. Çıkartılan atıklar üzerinde katı atıkların kaynağına ve içerdikleri tehlikeye yönelik bir sunum gerçekleştirilir. Etkinlik alanından çıkartılan envanterin yanı sıra geçmiş etkinliklerden derlenen bir diğer sergi de STH Envanteri Sergisi’dir. Ortalama yüz parçadan oluşan sergide yer alan objeler kamuoyunun ilgisiyle karşılanmaktadır. Kışı İstanbul İskeleleri’nde geçiren sergi bugünlerde ilköğretim kurumlarını dolaşmaktadır.


CANLI PERFORMANSLAR

Katılan okulların öğrencileri tarafından geçtiğimiz yıllarda modern dans gösterisi, sirtaki/hasapiko gösterisi, keman dinletisi gibi canlı performanslar da şenliğin içeriği arasında yer almıştır.


DENİZ SUNUMLARI

Her okuldan beklenen, denizle ilgili görsel veya sözel bir sunumdur. Maksimum beş dakika ile sınırlandırılan sunumun konusu genel olarak “deniz”dir.


SERBEST KÜRSÜ

Katılımı öncelikli olarak okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerini hedefleyen Serbest Kürsü şenlik alanındaki herkese açıktır. Her bir konuşmacı maksimum üç dakika boyunca düşüncelerini dile getirebilmektedir.


SUALTINDAN CANLI YAYIN

Gerekli altyapının oluşturulması durumunda sualtı çalışmalarının canlı olarak büyük ekrandan izlenmesi ve katılımcıların dalgıçlarla iletişim kurabilmesi yoluyla interaktif bir çalışma hayata geçirilmektedir.


RESİM YARIŞMASI

Etkinlik alanında kurulan resim atölyesinde etkinlikle eşzamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Dereceye giren ilk üç eserin yanı sıra tüm resimler etkinlik boyunca sergilenmektedir.


KISA ÖYKÜ YARIŞMASI

Konusu şenliğin kendisi ve envanter çalışmaları ile sınırlandırılan fotoğraf yarışması yine etkinlikle eşzamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Uygun koşulların sağlanması durumunda dereceye giren fotoğrafların yanı sıra yarışmaya katılan tüm fotoğraflar gün boyunca plazma/lcd ekranlar vasıtasıyla yayınlanmaktadır.


SLOGAN YARIŞMASI

Şenliğin en önemli öğesi, her sene miniklerin önerileri arasından seçilecek olan Konuşan Balık’ın sloganıdır. Bu slogan yıl boyunca tüm sunumlarda, internet ortamında, İstanbul içi ve İstanbul dışı tüm etkinliklerde kullanılmaktadır. Bir sonraki yıl yeni slogan belirlenene kadar önceki yılın sloganını belirleyen okul Konuşan Balık’a ev sahipliği yapmaktadır.