İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

STH Hakkında

NE YAPAR?

Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi somutlaştırma ve farkındalık yaratma potansiyelinden hareketle sualtı katı atık kirliliğini kullanarak deniz kirliliği, deniz ekosistemi, denizel yaşam ve deniz kültürü konularında kamuoyunun dikkatini çekmek, farkındalık yaratmak ve kamuoyunu bilinçlendirmek üzere yola çıkmış tamamen bağımsız ve gönüllü bir oluşumdur. Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi’nin hedef kitlesi kurum ve kuruluşlar değil, direkt olarak toplumu oluşturan bireylerdir.

NASIL YAPAR?

İnsan sirkülasyonunun yüksek olduğu noktalarda düzenlenen etkinliklerde sualtından çıkartılan materyallerin sergilenmesi çalışmaların temelini oluşturur. STH Açık Hava Sergisi, STH Envanteri Sergisi ile de desteklenen kamuoyuna yönelik etkinliklerin yanı sıra ilköğretim kurumlarında yıl boyu film gösterimi ağırlıklı sunumlar gerçekleştirilmektedir.

NEDEN YAPAR?

STH fikri ilk bakışta her ne kadar uzak görünse de ölçülebilir hedeflere odaklıdır. Bu amaçla envanter çalışmaları, veritabanı ve kontrol dalışları gerçekleştirilmektedir. STH vizyonunun ana unsurlarından birini oluşturan ölçülebilir hedefler kavramı beraberinde periyodik olmak ve bilimsel tabanlı çalışmalar yapmak zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Bir diğer önemli unsur gönüllü-bağımsız STH Gönüllüsü oluşumunun sürekliliğini sağlamaktır. Bu sayede STH organizasyonu bağımsız ve tarafsız yaklaşımını koruyabilmekte ve saygın bir referans kaynağı niteliği taşımaktadır.