İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beşiktaş, 2010

3 HAZİRAN PERŞEMBE, 1. GÜN

3 Haziran Cuma sabahı buluştuğumuz konuklarımızla önce İSTAÇ A.Ş.’ne ait Kompost Tesisleri’ni gezerek çöpten enerji üretimine uzanan süreci yerinde izlediler. Öğleden sonra MİNİATÜRK ziyaretinin ardından yine MİNİATÜRK’te yapılan açılış kokteyli ile gün tamamlandı.

4 HAZİRAN CUMA, ŞENLİK GÜNÜ

4 Haziran 2010 Cuma günü sabah saat 06:00 itibarı ile başladı hazırlıklar. Sahne, stantlar, sergiler… ne varsa elimizde hepsiyle donattık sergi alanını. Saat 10:00’dan itibaren gelmeye başlayan miniklerimize ve öğretmenlerine önce Deniz Müzesi’ni gezdirdik. Tüm okulların katılımı ve Deniz Müzesi gezisinin bitmesiyle sunumları, yarışmaları, performanslarıyla, birbirinden renkli şovlarıyla Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği başladı.

Romen ekibin folklor gösterisi, Bulgar ekibin ilk kez verdiğimiz Sadun Boro Özel Ödülü’ne değer görülen nefis “Karadeniz’in Tehlikeli Türleri” konulu performansı, Mahmut Arseven İlköğretim Okulu öğrencilerinin dans gösterisi, Ahşap Çerçeve Kukla Atölyesi’nin müthiş gösterisi, Poi Art grubunun şovu… her bir okulun, her bir öğrencinin özen ve heyecanla hazırladığı birbirinden güzel gösteriler ve dinletiler kolay unutulacak gibi değildi.

Bu arada deniz kenarında süren temizlik ve örnekleme dalışları ve sonrasındaki envanter sunumu yine şenliğin renkli bölümlerinden birini oluşturdu.

Bu yıl ilk kez Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayı ile gerçekleştirilen Konuşan Balık Yarışmaları’nın sonunda yine birbirinden eşsiz eserler STH arşivindeki yerini aldı. Resim ve fotoğraf yarışmalarında ilk üç, Slogan yarışmasında sadece bir esere ödül verilirken ayrıca her üç yarışma için birer de jüri özel ödülü verildi. Yarışma sonunda gördük ki mümkün olduğunca fazla miniği katmak ve yine mümkün olduğunca fazla miniği sevindirmek için verdiğimiz uğraşa değdi.

Katılan tüm öğrencilere güne özel t-shirt, STH Bilgilendirme Serisi “Denizlerimizi Koruyalım Kitapçığı”, kumanya, katılım belgesi, yaka kartı içeren bir Konuşan Balık Katılım Paketi sağlanırken, bu yıl ilk kez, yarışmaya katılan öğrenciler için üzerinde adları yazılı ve yarışmaya özel tasarlanmış t-shirt verildi.

MAVİYİ SİYAHA DÖNÜŞTÜRMEYİN!

“Maviyi siyaha dönüştürmeyin!” (Don’t turn blue into black!) diye seslenecek bu yıl Konuşan Balık. Yağız Coşkun bu yıl Konuşan Balık’ı Aziz Nesin Vakfı’na götürürken birincilik ödülünün de sahibi oldu.

  • Resim Yarışması Birincilik Ödülü – Umut Başer, Aziz Nesin Vakfı
  • Fotoğraf Yarışması Birincilik Ödülü – Biritan Aydoğdu, Hamiyet Gerçek İlköğretim Okulu
  • Sadun Boro Özel Ödülü – Vista Language School, Bulgaristan

Yarışma Sonuçları

Netbook, dijital fotoğraf makinesi, mp4 player ve ABC dalış ekipmanından oluşan ödüllerin dağılımında heyecan ve coşkunun zirveye ulaştı. Özel olarak hazırlanan “Piri Reis Haritası” Sadun Boro Özel Ödülü olarak Bulgaristan’a gitti. Maksimum öğrenciyi sevindirebilmeye çalıştığımız ödül töreninin ardından Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği sona erdi. Haftalardır süren ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen hazırlıklar yerini tatlı bir yorgunluğa bıraktı.

Şenliğin ardından Beşiktaş İskelesi’nden hareket eden teknemiz Semiramis I ile şenliğin yorgunluğunu bir nebze atmaya çalışırken bir yandan da Romen ve Bulgar konuklarımıza eşsiz Boğaziçi’ni tanıttık. 4 Haziran’ın son durağı Romen, Bulgar ve Türk ekibimizle birlikte Ortaköy oldu.

5 HAZİRAN CUMARTESİ, ADA GEZİSİ

Son günün rotası Büyükada oldu. Aya Yorgi, Ada sokakları, Yörük Ali Plajı derken gün sonunda veda vakti geldi, çattı. Gün sonunda Kağıthane Profilo Anadolu Teknik Lisesi Yurdu’nda en geç seneye tekrar birlikte olmak dilekleriyle Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği’ne noktayı koyduk.

DESTEKÇİLERİMİZ,

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, İstanbul Valiliği’ne, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, Ulaşım Destekçimiz Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne, Güvenlik Destekçimiz Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne, tüm çocuklarımızı ağırlayan İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’na, Lojistik Destekçimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Resim Yarışması Tedarikçisi Beşiktaş Belediyesi’ne, Tekstil Sponsorumuz İSTAÇ A.Ş.’ne, Catering Tedarikçimiz BELTUR A.Ş.’ne, Ulaşım Destekçimiz İ.E.T.T. Genel Müdürlüğü’ne, Ulaşım Destekçimiz İDO A.Ş.’ne, Fotoğraf Yarışması Tedarikçisi ve Ödül Sponsorumuz TEKNOSA A.Ş.’ne, Ödül Sponsorumuz SEEMANN Türkiye’ye, Medya Sponsorumuz Show TV’ye, Görsel Tasarım Destekçimiz inDeepOnline’a, Gıda Destekçimiz Has Gıda’ya (PANDA), Gıda Destekçimiz La Fontaine Party Box’a, Basılı İşler Destekçimiz Cemil Baskı Çözümleri’ne, Basılı İşler Destekçimiz A4 Ofset’e, Tekstil Destekçimiz Baren Tekstil’e, Tekstil Destekçimiz Polar Tekstil’e, Ahşap Çerçeve Kukla Atölyesi’ne, Poi Art’a, Günışığı Kitaplığı’na, Transfer Destekçimiz İstanbul Access’a, Dalış Ekipmanları Tedarikçimiz inDeep Dalış Merkezi’ne, İ.B.B. Deniz Hizmetleri Müdürlüğü çalışanlarına, İ.B.B. 112 Hızır Acil Servisi ve çalışanlarına, İ.B.B. İstanbul İtfaiyesi’ne, İSTAÇ A.Ş. Kompost Tesisleri ve çalışanlarına, MİNİATÜRK ve çalışanlarına, İDO A.Ş. Beşiktaş İskelesi çalışanlarına, Ulaşım Destekçimiz Semiramis I teknesi ve çalışanlarına, Alan Güvenlik Destekçimiz VIPSEC Güvenlik Hizmetleri’ne, Şenlik İletişim Destekçimiz İstanbul İleri Teknoloji Hizmetleri’ne,

ŞENLİĞİMİZE ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİ İLE KATILAN,

Aziz Nesin Vakfı öğrenci ve öğretmenlerine,

Cunhuriyet İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenlerine,

Halil Atamavcı İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenlerine,

Hamiyet Gerçek İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenlerine,

İstek Kemal Atatürk Okulları öğrenci ve öğretmenlerine,

Mahmut Arseven İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenlerine,

Traian Lalescu High School öğrenci ve öğretmenlerine (Romanya),

Vista Language School öğrenci ve öğretmenlerine (Bulgaristan),

SLOGAN YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİMİZ,

Sayın Hakkı Şen, sayın Uğraş Güneş ve sayın Seda Hantal’a,

RESİM YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİMİZ,

Sayın Lale Çavuldur, sayın Oya Noraman ve sayın Emin Bayraktar’a,

Fotoğraf Yarışması Jüri Üyelerimiz,

Sayın Alptekin Baloğlu, sayın Tacettin Sağlar ve sayın Uygar Civelek’e,

REHBER VE TERCÜMANLARIMIZ,

Sayın Tenzile Yılmaz, sayın Mehmet Yılmaz ve sayın Arabella Odyakmaz’a,

ve benzersiz bir organizasyonu sadece emek ve inancıyla hayata geçiren bir avuç STH Gönüllüsüne sonsuz teşekkürlerimizle…

Yorumlar kapatıldı.