İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaş, 2016

31 Ekim’de başlayan ve Kaş Kaymakamlığı işbirliği ile hayata geçirilen “Akdeniz’de başka Kaş yok!” Deniz Şenliği dün, 8 Kasım’da gerçekleştirilen envanter çalışmasıyla sona erdi.

Şenlik kapsamında 32 gönüllü öğrenci Temel Denizciliğe Giriş Eğitimi alırken, 16 lise öğrencisi de CMAS* dalış eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalı birer dalıcı oldular.

GTÜ Sualtı Topluluğu mensubu 8 dalgıç Şenlik çalışmalarına İzmit’ten katılarak destek verdi. Sualtı ekiplerinde yer alarak 5 güne yayılan toplam 9 dalış gerçekleştirerek Kaş Limanı’nda sualtı temizliğine katıldılar.

4 Kasım Cuma günü 7. Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği Kaş merkezi ve çevresinde mevcut 15 okul ve 500’ü aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Slogan, resim ve kısa öykü yarışmalarının yanı sıra öğrencilerin performanslarıyla da yer aldığı şenliğin sonunda düzenlenen tören ile dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ayrıca dalış eğitimlerini başarıyla tamamlayan lise öğrencileri de geçici belgeleri Kaş Kaymakam’ı sayın Bilgihan Bayar tarafından verildi.

31 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında iki farklı fotoğraf sergisi programda yerini aldı. Kaş etkinliklerinden derlenen 20 fotoğraftan oluşan “Dışarıdan Bakınca Göremedikleriniz” adlı STH Açık Hava Sergisi ve sevgili Murat Draman’a ait “Kaş’a gelen Kızıldeniz” sualtı fotoğraf sergisi hafta boyunca Kaş halkına sunuldu. Gerek sergiyi gezen, gerek şenliğe katılanlar Kaş için hazırlanmış kısa anket ile de çalışmalara katkıda bulundular.

Kaş Limanı’nda gerçekleştirilen sualtı temizlik çalışmalarının planlanandan uzun sürmesi nedeniyle Limanağzı ve Çapa Banko mevkilerinde planlanan temizlik dalışları ileri bir tarihe ertelendi.

Kaş Limanı’nda gerçekleştirilen sualtı temizlik çalışmaları kapsamında 2117 parça katı atık çıkartılarak kayıt altına alındı. Liman sahasında toplanan atıklar bir sunum oluşturmak üzere üç sanatçı, Tarık Salman, Egemen Aykın ve Meral Seren’e teslim edildi.

Projenin hazırlık aşamalarından itibaren Kaş Kaymakamlığı ve bizzat Kaş Kaymakamı sayın Bilgihan Bayar şenlik için her konuda destek olarak hayata geçirilmesinde öncülük ettiler. Çok çeşitli kurumlar tarafından desteklenen şenlik çok sayıda sponsorun da desteğini aldı.

Özellikle Konuşan Balık kapsamında çocuklara dağıtılacak hediye ve ödüller konusunda kollektif çalışmanın en güzel örneklerinden biri hayata geçirildi. İstanbul, İzmir, İzmit, Eskişehir, Marmaris ve Kaş’ta gönüllüler şenliğe katılacak çocuklara dağıtılmak üzere 500 adet ceviz düğümünden anahtarlığın yapımını üstlendiler.

KÜDAK (Küçükçekmece Doğa Aktiviteleri Kulübü) üyeleri ödül olarak verilecek iki bisikletten birisini temin ederek Kaş’a gönderdiler.

Kaş’ta faaliyet gösteren dört esnaf odası Kaş dışından gelen konukların ve çalışmalara katılan gönüllülerin öğle yemeklerini üstlenirken, Kaş Belediyesi’de konuklara konaklama imkanı sağladı.

Kaş Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı mensupları çalışmalar boyunca güvenlik desteği vermelerinin yanı sıra Temel Denizcilik Eğitimlerine de katılarak çocuklara çeşitli düğümler öğrettiler. Şenlik günü gönüllü öğrencilere kapılarını açarak onlara botlarını gezdirip, sunum yaptılar.

Kaş’ta faaliyet gösteren dalış merkezleri de 5 gün boyunca süren sualtı temizlik çalışmalarında dalıcılara ekipman desteği vererek katkıda bulundular.

Kaş Devlet Hastanesi dalış eğitimi alan liseli öğrencileri eğitim öncesi sağlık kontrolünden geçirerek şenliğe destek verdi.

Yorucu ama bir o kadar da verimli olduğunu düşündüğümüz “Akdeniz’de başka Kaş yok!” Deniz Şenliği’nin sonunda önümüzdeki yıl şenliği uluslararası kimliğe büründürmek üzere yakın zamanda çalışmalara başlanmasına karar verildi.

Her zaman olduğu gibi şenliğin hayata geçirilmesinde emek ve desteğini paylaşan başta STH Gönüllüleri olmak üzere,

Kaş Kaymakamlığı ve Kaş Kaymakamı sayın Bilgihan Bayar’a,

Kaş Belediyesi ve tüm çalışanlarına,

Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve tüm çalışanlarına,

Kaş Liman Başkanlığı’na,

Kaş Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ve tüm personeline,

Kaş Devlet Hastanesi’ne,

Kaş Sualtı Derneği’ne,

AKUT’a,

GTÜ Sualtı Topluluğu’na,

Ege Barakuda Dalış Merkezi’ne,

Kanyon Diving’e,

Divection Dalış Merkezi’ne,

Bora Marine’e,

Natura Blue Dalış Merkezi’ne,

Dragoman Dalış ve Outdoor Merkezi’ne,

İstanbul İleri Teknoloji Merkezi’ne,

Lakos Reklam’a,

Kara Ceylan Teknesi’ne,

Calamar Restaurant’a,

Bisiklet tedariki için ter döken sevgili Bilen Budak’a,

“Kaş’a gelen Kızıldeniz” sergisi ve Denizlerimizi Koruyalım kitapçığı görselleri için sevgili Murat Draman’a,

Denizlerimizi Koruyalım kitapçığı için görsel desteği saylayan sevgili Tahsin Ceylan’a,

İstanbul’dan kağıt torba bulacağım diye didinen sevgili Yeşim Ayöz’e verdikleri destek için,

Şenliğin maddi külfetini üstlenen ve sponsorumuz olan,

PAGÇEV’e,

BASİSTEK’e,

Kaya Ropes’a,

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’na,

Barakuda Dalış Merkezi’ne,

Kaş Çocukları İçin Çalışkan Arılar Derneği’ne,

İş Leasing’e,

Yılmazlar Professional Dive Shop’a,

CNNTürk’e,

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Kaş Şubesi’ne,

Kaş Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası’na,

Kaş S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne,

Kaş Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na,

KÜDAK Küçükçekmece Doğa Aktiviteleri Kulübüne,

Ceviz anahtarlıkları ören Bora Kolbay, İlker Acar, Mustafa Özdemir, Serkan Güvenen, Merih Keskin, Mehmet Erem, Engin Turhan, Cenk Ayvaz, Ümit Öztürk, Cem Eğrikavuk, Harun Süer, Nejla Güleç, Nurseren Yormaz ve Meltem Anay’a,

ve alanı şenlendiren öğrencilerimiz ve sevgili öğretmenlerine denizlerimiz adına, kayabalıklar  ve yengeçler adına, tüm STH Gönüllüleri adına ve hepsinden önemlisi tüm gelecek nesiller adına sonsuz teşekkürlerimizle…


Katılan Okullar

ÇAVDIR ORTA VE İLKÖĞRETİM OKULUÇAYKÖY ORTA VE İLKÖĞRETİM OKULU
KAŞ ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİPATARA İLKÖĞRETİM OKULU
OVAGÖL İLKÖĞRETİM OKULUPALAMUT ORTAOKULU
YEŞİLKÖY EMİN KASAPOĞLU ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİKASABA ŞEHİT YUSUF POLAT İLKÖĞRETİM OKULU
PALAMUT İLKÖĞRETİM OKULUKAŞ MERKEZ İLKÖĞRETİM OKULU
DURMUŞ GÜLSER GEDİKOĞLU İLKÖĞRETİM OKULUKINIK YURDUSEV ULUS İLKÖĞRETİM OKULU
KARADAĞ İLKÖĞRETİM OKULUKALKAN İLKÖĞRETİM OKULU
ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 

Yarışma SonuçlarıGaleriSTH Gönüllüleri

Yorumlar kapatıldı.