İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kirlilikten çözüme

Okyanusun en derin noktası, Mariana Çukuru ve dünyanın en yüksek dağ zirvesi olan Everest Dağı’nın ortak noktası nedir?

Gezegenin en uzak ve erişilemeyen ortamları arasında olmalarına rağmen, her ikisi de kilometrelerce uzaktaki insan faaliyetlerinden kaynaklanan küçük plastik parçaları içeriyor.

Deniz çöpleri içinde plastikler, toplam deniz atıklarının yaklaşık yüzde 85’ini oluşturan en büyük, en zararlı ve en kalıcı kısmıdır.

Deniz çöpleri, kıyılarımız ve haliçlerimiz boyunca artan hacimlerde, okyanus ortasında dönen devasa akıntılarda, uzak adalarda, deniz buzu içinde hatta deniz tabanından kutup bölgelerinden en derin karanlık siperlere kadar, deniz yaşamına zarar veriyor ve yolu boyunca habitatlara zarar veriyor.

Son 70 yılda plastik -inanılmaz derecede esnek, çok yönlü ve dayanıklı bir malzeme- piyasaya sızdı ve görünüşe göre Dünya’nın her köşesine ve kuytusuna nüfuz etti. Plastikler, hayat kurtaran tıbbi cihazlardan, güvenli ve uzun ömürlü gıda saklamaya kadar önemli faydalar sağlayabilir. Ancak gereksiz ve kaçınılması gereken plastikler, özellikle tek kullanımlık ambalajlar ve tek kullanımlık ürünler, gezegenimizi endişe verici oranlarda kirletiyor. Onlarca yıllık ekonomik büyüme ve atılan plastik ürünlere artan bağımlılık, göllere, nehirlere, kıyı çevrelerine ve sonunda denize dökülen ve bir dizi sorunu tetikleyen yönetilmeyen bir atık seline yol açtı.

Kirlilikten Çözüme

Deniz çöpü ve plastik kirliliğinin küresel değerlendirmesi, kaynaktan denize tüm ekosistemlerde artan bir tehdit olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bilgi birikimine sahip olmamıza rağmen, artan krizle başa çıkmak için hükümetlerin siyasi iradesine ve acil eylemine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Rapor, ülkelerin küresel işbirliği için ileriye dönük bir yol belirlemek üzere bir araya geleceği 2022’deki BM Çevre Asamblesi’nde (UNEA 5.2) öncelikli eylemleri bilgilendirecek. Yeni BM Değerlendirmesi, plastik sorunumuzu ele almadığımız sürece şu uyarıda bulunuyor:

Acil önlem alınmazsa, şu anda okyanusa giren tahmini 11 milyon ton plastik, önümüzdeki yirmi yılda üç katına çıkacak.

Bu, 2040 yılına kadar her yıl 23 ila 37 milyon ton plastiğin okyanuslara akması anlamına geliyor. Bu, dünyadaki tüm kıyıların her bir metresi için 50 kilogram plastiğe eşdeğerdir. Ya da 178 tane Symphony of the Seas (dünyanın en büyük yolcu gemisi) transatlantiğinin ağırlığı kadar.

Sorun, hem acil hem de sürekli dikkat ve eylem gerektiren küresel bir krize dönüştü. Bu değerlendirme, deniz çöpünün her yerde bulunmasına ve plastik kirliliğinin olumsuz etkilerine – çevresel bozulmadan topluluklar ve endüstriler için ekonomik kayıplara, insan sağlığı risklerine kadar – kesin bir uyanma çağrısı yapıyor ve bize nasıl daha iyisini yapabileceğimizi gösteriyor. Eldeki büyük ve küçük birçok çözümü aciliyet, yenilik, bağlılık ve sorumlulukla uygulayarak deniz çöpü ve plastik kirliliğinin gidişatını değiştirmek için el ele vermenin zamanı geldi.

Deniz Yaşamına Zarar

Deniz çöpü ve plastik kirliliği birçok nedenden dolayı sorunludur. Plastikler biyolojik olarak parçalanmazlar (çevreye zarar vermeyecek şekilde doğal olarak ayrışırlar). Bunun yerine zamanla mikroplastikler ve nanoplastikler olarak bilinen ve önemli olumsuz etkileri olabilen daha küçük parçalara ayrılıyorlar.

Deniz yaşamına yönelik etkiler, fiziksel veya kimyasal zararlardan tek tek hayvanlara, biyolojik çeşitlilik ve ekosistem işleyişi üzerindeki daha geniş etkilere kadar uzanmaktadır. Her deniz kaplumbağası türü ve incelenen tüm deniz kuşu ve deniz memelisi türlerinin neredeyse yarısı dahil olmak üzere birçok suda yaşayan organizmanın sindirim sisteminde plastik parçaları bulunmuştur.

Kaynak: UNEP