İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği

Romen, Bulgar ve Türk öğrencilerden oluşan konuklarımız geldi ve Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği 3 Haziran sabahı başladı…


3 Haziran Perşembe, 1. Gün

3 Haziran Cuma sabahı buluştuğumuz konuklarımızla önce İSTAÇ A.Ş.’ne ait Kompost Tesisleri’ni gezerek çöpten enerji üretimine uzanan süreci yerinde izlediler. Öğleden sonra MİNİATÜRK ziyaretinin ardından yine MİNİATÜRK’te yapılan açılış kokteyli ile gün tamamlandı.

4 Haziran Cuma, Şenlik Günü

4 Haziran 2010 Cuma günü sabah saat 06:00 itibarı ile başladı hazırlıklar. Sahne, stantlar, sergiler… ne varsa elimizde hepsiyle donattık sergi alanını. Saat 10:00’dan itibaren gelmeye başlayan miniklerimize ve öğretmenlerine önce Deniz Müzesi’ni gezdirdik. Tüm okulların katılımı ve Deniz Müzesi gezisinin bitmesiyle sunumları, yarışmaları, performanslarıyla, birbirinden renkli şovlarıyla Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği başladı.

Romen ekibin folklor gösterisi, Bulgar ekibin ilk kez verdiğimiz Sadun Boro Özel Ödülü’ne değer görülen nefis “Karadeniz’in Tehlikeli Türleri” konulu performansı, Mahmut Arseven İlköğretim Okulu öğrencilerinin dans gösterisi, Ahşap Çerçeve Kukla Atölyesi’nin müthiş gösterisi, Poi Art grubunun şovu… her bir okulun, her bir öğrencinin özen ve heyecanla hazırladığı birbirinden güzel gösteriler ve dinletiler kolay unutulacak gibi değildi.

Bu arada deniz kenarında süren temizlik ve örnekleme dalışları ve sonrasındaki envanter sunumu yine şenliğin renkli bölümlerinden birini oluşturdu.

Bu yıl ilk kez Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayı ile gerçekleştirilen Konuşan Balık Yarışmaları’nın sonunda yine birbirinden eşsiz eserler STH arşivindeki yerini aldı. Resim ve fotoğraf yarışmalarında ilk üç, Slogan yarışmasında sadece bir esere ödül verilirken ayrıca her üç yarışma için birer de jüri özel ödülü verildi. Yarışma sonunda gördük ki mümkün olduğunca fazla miniği katmak ve yine mümkün olduğunca fazla miniği sevindirmek için verdiğimiz uğraşa değdi.

Katılan tüm öğrencilere güne özel t-shirt, STH Bilgilendirme Serisi “Denizlerimizi Koruyalım Kitapçığı“, kumanya, katılım belgesi, yaka kartı içeren bir Konuşan Balık Katılım Paketi sağlanırken, bu yıl ilk kez, yarışmaya katılan öğrenciler için üzerinde adları yazılı ve yarışmaya özel tasarlanmış t-shirt verildi.

Maviyi siyaha dönüştürmeyin!

Maviyi siyaha dönüştürmeyin!” (Don’t turn blue into black!) diye seslenecek bu yıl Konuşan Balık. Yağız Coşkun bu yıl Konuşan Balık’ı Aziz Nesin Vakfı’na götürürken birincilik ödülünün de sahibi oldu.

  • Resim Yarışması Birincilik Ödülü – Umut Başer, Aziz Nesin Vakfı
  • Fotoğraf Yarışması Birincilik Ödülü – Biritan Aydoğdu, Hamiyet Gerçek İlköğretim Okulu
  • Sadun Boro Özel Ödülü – Vista Language School, Bulgaristan

Netbook, dijital fotoğraf makinesi, mp4 player ve ABC dalış ekipmanından oluşan ödüllerin dağılımında heyecan ve coşku zirveye ulaştı. Özel olarak hazırlanan “Piri Reis Haritası” Sadun Boro Özel Ödülü olarak Bulgaristan’a gitti. Maksimum öğrenciyi sevindirebilmeye çalıştığımız ödül töreninin ardından Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği sona erdi. Haftalardır süren ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen hazırlıklar yerini tatlı bir yorgunluğa bıraktı.

Şenliğin ardından Beşiktaş İskelesi’nden hareket eden teknemiz Semiramis I ile şenliğin yorgunluğunu bir nebze atmaya çalışırken bir yandan da Romen ve Bulgar konuklarımıza eşsiz Boğaziçi’ni tanıttık. 4 Haziran’ın son durağı Romen, Bulgar ve Türk ekibimizle birlikte Ortaköy oldu.

5 Haziran Cumartesi, Ada Gezisi

Son günün rotası Büyükada oldu. Aya Yorgi, Ada sokakları, Yörük Ali Plajı derken gün sonunda veda vakti geldi, çattı. Gün sonunda Kağıthane Profilo Anadolu Teknik Lisesi Yurdu’nda en geç seneye tekrar birlikte olmak dilekleriyle Uluslararası Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği’ne noktayı koyduk.Ödüllü Eserler