İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadıköy Etkinliği

Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi ikinci etkinliğini yine elliyi aşkın gönüllünün katılımıyla Kadıköy’de gerçekleştirdi.

Üsküdar etkinliğinde yaşanan aksaklıklar doğrultusunda yeni bir takım ilavelerle gerçekleştirilen bu etkinliğimizde sanıyorum organizasyon adına daha başarılı bir sınav verdik. Ama tabi ki hala geliştirmemiz gereken yeni metotlar, çözmemiz gereken sorunlar mevcut.

Önceki etkinliğin aksaklıklarından yola çıkarak;

  • Tekne dalışı yapılması için çalışılmış ve bu imkan sağlanmış ve tahmin edildiği gibi bir çok sorun çözülmüş, kargaşa büyük ölçüde önlenmiştir. Bundan sonraki etkinliklerde de tekne dalışı -imkanlar el verdiği sürece- standart hale getirilecektir.
  • Söz konusu dalış noktasının yoğun bir deniz trafiğine sahip olduğu görülerek dalış emniyeti adına Türkiye Denizcilik İşletmeleri ile görüşülerek deniz trafiği 12:30-14:00 saatleri arasında talep ettiğimiz şekilde düzenlenerek dalış emniyeti sağlanmıştır.
  • Üsküdar etkinliğinde yaşadığımız bir diğer sıkıntı, kapalı ve sıcak bir ortam ihtiyacı İ.Ü. Devlet Konservatuarı ile görüşülerek, bir odanın tahsisiyle çözülmüştür.
  • Gerek bireysel gerek destekçilerden sağlanan malzemelerin güvenliği de Konservatuardan sağlanan imkan sayesinde büyük ölçüde sağlanmıştır.
  • Bu etkinlikte ilk kez oluşturduğumuz güvenlik birimi gerek kalabalığın kontrolünde, gerek kara birimlerimizin çalışma koşullarının sağlanmasında önemli ölçüde etkili olmuştur.

Yaşadığımız bazı aksaklıklara gelirsek;

  • Toplanma saati konusu yine sorun olmuş; 11:00 itibarı ile başlayan etkinlik hazırlıkları katılan arkadaşlarımızın aynı saatte toplanamamaları nedeniyle saat 13:00’e kadar sahip olduğumuz zamanın efektif olarak kullanılmamıştır.
  • Etkinlik günü ve bir önceki gün gerçekleşen katılım iptalleri, kara ve sualtı birimlerinde etkinlik anında değişiklikler yapılmasına neden olmuştur. Bu durumda yeni katılan arkadaşların adaptasyonu ve koordinasyonu konusunda aksaklıklar yaşanmıştır.
  • Etkinliğin bazı aşamalarında geçici de olsa karışıklık yaşanmıştır. Nedenleri bilindiğinden bir daha ki sefere önlemleri de şüphesiz alınacaktır.

İlk bakışta görünen gelişmeler ve aksaklıklar bunlar olmasına karşın elbette bir araya gelindiğinde çok farklı açılardan değerlendirebileceğimizi umuyoruz.

Değinilmesi gereken bir önemli nokta da katılımlar konusundaki belirsizlikler ile ilgili olacaktır. Bu etkinliğin hazırlıkları için Kadıköy Belediyesi, T.D.İ., İ.Ü. Devlet Konservatuarı vb. adlarını daha sonra liste halinde duyuracağımız kurumların yanı sıra, kendi içimizde yer alan birimlerimiz ve bu birimleri oluşturan arkadaşlarımızla, oldukça geniş katılımlı bir organizasyon ve hazırlık söz konusudur. Özellikle bazı noktalarda izin ve işbirliği imkanları yaratmak zor olabilmektedir. Tabi ki bu oluşumda temel prensip “gönüllülük”tür. Ancak bir etkinliğin zeminini oluşturduğumuz andan itibaren gönüllülük ilkesinin yanına bir de sorumluluk kavramı eklenmektedir. Örneğin Kadıköy etkinliğinde yaşayacağımız bir organizasyon iptali henüz uzun bir yolun başında yer alan grubumuz için çok ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Dileğimiz bu satırların kesinlikle bir “sitem” değil bir “rica” olarak algılanmasıdır. Katılım iptalleri için telefonlarımız yirmidört saat boyunca açıktır. Haberdar olduğumuz sürece ikame şansımız söz konusudur. Bu koşullar göz önünde bulundurulursa katılımcı iptalleri konusundaki sıkıntı daha iyi anlaşılabilir.

Fikir ve eleştirilerinizi beklediğimiz bir diğer nokta toplantılarımız ve toplantı mekanlarımız konusunda olacaktır. Bilindiği üzere son olarak toplandığımız Kalamış Kadıköy Gençlik Merkezi Kadıköy Belediyesi’nden talebimiz üzerine tahsis edilmiş olup bir çok açıdan uygun görünmektedir. Ancak Kadıköy etkinliği öncesi yapılan son toplantıda sadece 12 kişinin bulunması bu konuda da bir sıkıntı olabileceğini düşündürmüştür. Avrupa yakasında ikamet eden arkadaşlarımızın varlığına karşın herhangi bir talep olmadığından toplantılarımız halen Anadolu yakasında yapılmaktadır. Bu konu hakkında da görüş ve önerilerinizi iletirseniz yönlendirici olacaktır.  Konuşulacak, tartışılacak bolca konumuz mevcut olup katılımlarınızı beklemektedir.

Emeği geçen her bireye ve her kuruma sonsuz teşekkürlerimizle…Destek Verenler