İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Harem Etkinliği


Harem Otogarı’nın hemen önünde, Feribot İskelesi ile Kıyı Emniyeti barınağının arasında kalan alanda gerçekleştirilen etkinlikte elde edilen gerek veriler, gerek izlenimler son derece çarpıcı ve endişe vericidir.

Özellikle T.D.İ. deniz taşıtlarının bakım, onarım vb sebeplerle bağlandığı kıyıyla bağlantılı dubanın altı başta olmak üzere dalış alanının neredeyse her bir santimetrekaresi katı atıklarla örtülü vaziyettedir. Öyle ki deniz canlıları, deniz tabanı yerine katı atıkların üzerinde yaşamlarını sürdürmektedir.

Teknelerden atılmış olması muhtemel akü, döşeme, motor aksamları benzeri materyallerin yanı sıra bölgeyi kullanan insanların (başta olta balıkçıları) sebep olduğu ciddi boyutlarda katı atık birikimi de göze çarpmaktadır. Bir diğer önemli tespitimiz bu noktada yıllarca bekledikten sonra söküm işlemi gerçekleştirilen eski Karaköy İskelesi’nin önemli bir kısmının sular altında izleniyor olmasıdır.

STH Gönüllülerince Harem ivedi bir şekilde değerlendirilip, projelendirilerek tekrar rehabilitasyonu için ne gerekiyorsa yapılacaktır.


27.11.2005, Harem