İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gırgır Ağları Etkinliği, Sedefadası


18 Haziran Cumartesi günü, Çevre Haftası’nın son etkinliği Adalar Kaymakamlığı, Adalar Belediyesi ve Adalar Balıkçı Kooperatifi işbirliği ile ve Adalar Kaymakamı, Adalar Belediyesi yetkilileri, çok sayıda balıkçının katılımıyla tamamlandı.

Sedefadası açıklarından çıkartılan gırgır ağları Büyükada meydanına taşınarak önce üzerinde kalan canlılar temizlendi ve sonrasında Ada meydanında sergilendi. Ada halkının ve haftasonu nedeniyle Ada’ya akın eden ziyaretçilerin şaşkın bakışları arasında Ada meydanını olduğu gibi kaplayan gırgır ağları sadece bir noktadan çıkartıldı. Yeri tespit edilmiş dört noktada daha söz konusu tahribat devam etmektedir.

STH gönüllüleri olarak sorunun boyutlarını ortaya koyabildiğimizi umuyoruz. Önümüzdeki günlerde tüm fotoğraflar ve sualtı video görüntüleri ile daha geniş bir paylaşım ve konunun bir dosya haline getirilmesi planlanmaktadır. Bu çalışmanın hayata geçirilmesinde ön ayak olan başta Adalı balıkçılara, Adalar Kaymakamlığı’na ve Adalar Belediyesi’ne sonsuz teşekkürler…


Kamera: Serço Ekşiyan, Montaj: Hakan Tiryaki