"bize deniz ozanı gerek!"

 

Topal Hasan’i duyan var mi dersek haksizlik olur, belki de hatirlayan var mi demek gerek. Istanbul’da dogan, yani denize dogan, denizle dogan, denizle büyüyen bilmez mi Topal Hasan’i. Belki de bilmez. Anlatmak gerek.

Kendi halinde bir balikçidir Topal Hasan; Istanbul’da, Kumkapi’da. Ama bir tuhaf balikçidir. Her baligi tutmaz. Sadece barbun tutar Topal Hasan. Sadece barbun tutar ama her barbunu da tutmaz. Dedik ya, bir tuhaf balikçidir. Sandalinin küpestesinde bir ölçü çizgisi vardir Topal Hasan’in, tuttum mu hemen yatirir oraya. Tami tamina yirmi üç santim olmalidir barbunu Topal Hasan’in. Eksikse öper iki gözünün arasindan, “büyü de gel sen” der, saliverir denize. Ya da büyük mü çikti, yine öper iki gözünün arasindan, dogru denize; “sen kartalmissin” der, “sen çogal”. Dedik, yine diyecegiz, bir tuhaf adamdir Topal Hasan.

Ne yazik ki biz taniyamadik Topal Hasan’i. Keske taniyabilseydik. Nereden mi biliyoruz peki. Yasar Kemal sag olsun, köse bucak gezmis. Kahve kahve gezmis de yazmis. Topal’i da biliriz, Nuri’yi de. Saros’ta yitip giden Fehmi Balikçiyi da. Meneksenin bütün balikçilarini biliriz bir de. Neden mi? Dedik ya yememis, içmemis. O kahve senin, bu barinak benim gezmis. Küçük balikçi dememis, trolcü dememis. “Sen lambacisin, uzak dur hele!” hiç dememis. Bir bir dinlemis hepsini. Kirk yil önceden bugünü bas bas bagirmislar hep birlikte; Yasar Kemal, Topal Hasan, Ahmet Ates… ve daha nice küçük balikçi…

Dördüncü yilina yaklasan STH çalismalarinin yeni döneminde artik sadece sualtindan kati atik çikartmakla kalmayacagiz. Topal Hasan'i, Balikçi Selim'i, Medar-i Maiset Motoru'nu anlatmaya çalisacagiz. Yasar Kemal'i ile, Sait Faik'i ile, daha nice deniz ozanlari ile deniz kültürüne odaklanacagiz hep birlikte, dilimiz döndügü, gücümüz yettigince. Belki de en önemli eksik halkayi tamamlamaya çalisacagiz toplumumuzun denizle iliskisinde; deniz kültürü.

Iste bu noktadan hareketle alti ay sürecek bir etkinlik dizisi (bize deniz ozani gerek!) planladik. Sait Faik (Burgazada), Yasar Kemal (Menekse), Cevat Sakir (Bodrum), Orhan Veli (Asiyan), Cemal Süreyya (Kadiköy), Can Yücel'e (Kuzguncuk) ithafen planlanan etkinlik zincirinin ilk ayagi Orhan Veli'ye ithafen 25 Ocak 2009 Pazar günü Asiyan'da gerçeklestirildi.

Diliyoruz ki bizden sonraki nesiller daha çocukken binebilsinler Medar-i Maiset Motoru'na...

 

 
İçerik
  •   Deniz Kültürü
  •   Deniz Ozanları Sergisi
  •   Sualtı Temizlik ve Örnekleme Dalışları
  •   Anket Çalışması
 

  Gerçekleştirilen Etkinlikler